Hafif metal çatı sistemleri düşük çatı eğimindeki(minumum %2) veya düz çatıların kaplanması için dizayn edilmiş uzun ömürlü ve sağladığı avantajlara göre düşük maliyetli sistemlerdir.Basit ve defalarca test edilmiş uygulamalarıyla  hızlı ve ekonomik bir montaj imkanı sunarlar.

pvc membran çatı uygulama

hafif metal çatı

     Sistem yukarıdan aşağıya doğru şu şekildedir:

     1-PVC Membran

     2-Raptetler ve Vidalar

     3-Isı Yalıtımı (150 kg/m3 yoğunluk ve üzeri taşyünü)

     4-Buhar Kesici

     5-Çelik Trapez Sac

     6-Çelik Aşık

 

 

 

 

 

 

 

 

PVC Membran Nedir?

PVC  uygun ve gerekli katkıların yardımıyla oluşturulan uzun ömürlü hava şartlarına karşı dayanıklı ve sağlam bir plastik alaşımdır.PVC bilinen en iyi termoplastik çatı membranıdır.“Termoplastik” yeterli sıcaklık verildiğinde, geçici olarak katı halden yarı katı hale geçen, membranların üst üste bindirilip beraber kaynatılmasına olanak veren ve sonrasında soğuyup, sünmesinin ardından katı hale geri dönüp, yekpare bir örtü gibi çalışan membranlara verilen addır. PVC çatı membranların en önemli özelliği; ek yerlerindeki bindirmelerin sıcak hava ile veya kimyasal solüsyonla kaynaklanarak birleştirilmesine izin vermesidir.

Başarılı bir kaynak yapmak için, özel tasarlanmış, el ısıtıcıları,  belirli hızda kendi ilerleyen, sabit sıcaklık veren robot adı verilen araçlar veya kaynak solüsyonu kullanılmaktadır.

leister pvc membran kaynak robotu

Bu yüksek sıcaklık veren aletler elektrikle çalışarak, ısıtılmış havayı ek yerlerinin arasına gönderip membran yüzeyini yumuşatırlar. El ısıtıcıları kullanıldığında, ucunda silindir bulunan bir rulo ile bu yarı erimiş kısmın üzerine baskı uygulanarak ek yerleri kaynaklanır.  Robotlar kullanıldığında, robot ilerlerken üzerinde bulunan bir silindir ve ağırlık yardımıyla bindirme yerlerine baskı yaparak ek yerlerini kaynaklar. Isıtıcılar ek yerlerinden uzaklaşınca, membran hızlı bir şekilde ortam ısısına kadar soğur, kusursuz bir yapışma sağlanır, ek yeri  kaynağı yapılmıştır.

PVC Membran Özellikleri:

Yangına Dayanıklılık:

PVC membranlar kendi kendini söndürme özelliklerinden dolayı bilinenin aksine yangına oldukça dayanıklıdırlar.

Bu testte TPO PVC ve EPDM membranların yanıcılık özellikleri karşılaştırılmaktadır.PVC membran yakıcı kaynak uzaklaştıktan 12-13 sn sonra kendi kendine sönerken,TPO ve EPDM membranlar tükenene kadar 5-6 dakika daha yanmaktadırlar.PVC membranlar yangın tesetlerinde uzman kuruluşlar olan FM(Factory Mutual) ve Underwriters laboratuvarlarının testlerinden geçmişlerdir.

Enerji Tasarrufu:

PVC membranlar Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı’ndan(EPA) ve Enerji Departmanı’ndan(DOE), oldukça iyi bilinen “Energy Star” etiketini almıştır. Bu etiket bina sahibine çatı membranının EPA ve DOE’nin enerji tasarrufu özelliklerini sağladığını garanti eder. Buna ek olarak bazı PVC membran üreticileri, membran yüzeyini, kir tutmaya dirençli olması ve dolayısıyla görsel estetiğin daha da uzun sürmesi için kimyasal işlemden geçirirler.

hafif metal çatı enerji tasarrufu

Ayrıca günün tüm zamanlarında güneşin direkt ışınlarına gölge oluşmadan maruz kaldıklarından güneş kollektörleri için ideal  zemindirler.Özellikle beyaz renkte olanlar güneş ışınlarına karşı çok iyi bir yansıtıcı olduklarından yaz mevsiminde bina içi ortamın aşırı ısınmasını engelleyerek hem soğutma masraflarını azaltırlar hem de küresel ısınmadan korunma amacıyla enerji tasarrufuna yardımcı olurlar.Kurulacak güneş enerjisi sistemleriyle Yaz-Kış sıcak su elde edilirken,elektrik enerjisi üretilerek kendi kendine yetebilen bir yapı sistemi oluşturulabilinir.

düz çatı güneş etkisi

 

                 güneş enerji kollektorlu membran

 

 Aksesuarlar:

PVC çatı membran üreticileri, ürünlerinin çatı sistemlerinde kullanılması için geniş yelpazede PVC bazlı aksesuarlar sunarlar. Kenar, köşe ve parapet detayları için PVC laminasyonlu metal saclar, hazır iç ve dış köşe, hazır havalandırma borusu kaplamaları gibi tüm aksesuarlar hem estetik görünümlü hem de fonksiyonel  olacak şekilde basitçe uygulanabilir.

pvc membran aksesuar

 

Kolay Tamir İmkanı:

pvc membran tamir Çatı kaplandıkyan yıllar sonra bile herhangi bir aydınlatma veya havalandırma açılması istenmesi durumunda veya çeşitli sebeplerden

dolayı örtüde oluşabilecek yırtılma kesilme veya delinme gibi olaylardan sonra küçük bir PVC membran parçası ile tamir edilebilinir.

PVCmembranlar yıllar boyunca kaynaklanabilir özelliklerini kaybetmezler.Soğuk kış günlerinde bile kaynak yapılabilinir.

 

 

 

 

 

Ürünler:

Multiplan FG UV dayanımlı,donatılı PVC çatı membranı

Atmosfer koşullarına ve güneş ışınlarına dayanıklı, polyester donatılı, sıcak hava kaynağı ile birleştirilen, yumuşak PVC su yalıtım membranıdır. Multiplan FG serisi PVC su yalıtım membranları, özellikle zorlu hava şartlarına ve güneş ışınlarına maruz kalan tüm çatılarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

• Her türlü atmosfer koşullarına, güneş ışınlarına ve bitki köklerine dayanıklı lamine tabaka,
• Mekanik sabitleme ile beton ve özellikle hafif metal çatılarda serbest serilerek kullanılabilme,
• Geniş olarak üretilebilen rulo ebatları ile hızlı ve ekonomik uygulama,
• Polyester donatısı sayesinde yüksek boyutsal stabilite ve yüksek yırtılma direnci,
• Bağımsız test laboratuvarları (SKZ Würzburg) ve akredite üretim laboratuvarları tarafından
   çok sıkı takip edilen yüksek kalite,
• Buhar geçirgen,
• Geri dönüştürülebilen doğa dostu malzeme.

Multiplan PVC Membran Uygulama Şartnamesi 

MALZEME

  • Polyester donatılı polivinil klorid (PVC-P)

RENK

  • Açık gri

ÖZELLİKLER

  • Her türlü atmosfer koşullarına, güneş ışınlarına ve bitki köklerine dayanıklı lamine tabaka,

  • Mekanik sabitleme ile beton ve özellikle’ de hafif metal çatılarda serbest serilerek kullanılabilme,

  • Geniş olarak üretilebilen rulo ebatları ile hızlı ve ekonomik uygulama,

  • Polyester donatısı sayesinde yüksek boyutsal stabilite ve yüksek yırtılma direnci,

  • Bağımsız test laboratuvarları ve akredite üretim laboratuvarları tarafından çok sıkı takip edilen yüksek kalite,(SKZ Würzburg)
  • Buhar geçirgen, 

  • Geri dönüştürülebilen doğa dostu malzeme.

DİĞER ÖZELLİKLER

  • Bitüm, yağ ve solventler zarar verebilir,

  • Bitümlü ve sert polistren köpükten mamül ısı yalıtım malzemeleri ile temas etmemelidir. Gerktiğinde arada ayırıcı bir tabaka kullanılmalıdır.

UYGULAMA ŞEKLİ

  • Balast altı uygulama veya mekanik tespit. 

KULLANIM ALANLARI

  • Hafif metal çatılar,

  • Isı yalıtımlı ve ısı yalıtımsız beton çatılar,

  • Kubbe veya değişik şekilli beton veya çelik çatılar,

TEKNİK ÖZELLİKLER SONUÇ

Tanınma özelliği : DIN 16726:1986 Norm 12 Bölüm

Kalınlık : 1,20mm, 1,50mm, 2,00mm. % ± 1

En : 1,62 mm

Boy : 20 mt

Deleminasyon Dayanımı : ≥ 80 N 142

Gerilme Mukavemeti Boyuna : ≥ 800 % 1151

Enine : ≥ 800 % 1045 

Kopma Uzaması Boyuna : ≥ 10 15,8

Enine : ≥ 10 16,4

Yırtık Genişletme Kuvveti Boyuna : ≥ 180 % 232

Enine : ≥ 180 % 282

Yüksek ısıda Boyutsal Degişim Boyuna : ± 1 - 0,35 

(6 h / 80 °C) Enine : ± 1 0,11

Isı Depolama Sonrası Durum : Kabarcık oluşmaz Kabarcık oluşmaz

Soğukta Elastisite(-20°C) : Kırılma ve çatlama oluşmaz Kırılma ve çatlama oluşmaz

Ağırlık (1,20mm X 20mt) :1,65 kg/m2

(1,50mm X 20mt) : 2,05 kg/m2

(2,00mm X 20mt) : 2,75 kg/m2

NAKLİYE ;

a-) Malzeme orjinal ambalajında sarılmış, rulolar halinde sevkedilir.

b-) Malzeme nakliye esnasında mekanik darbelerden korunmalıdır

DEPOLAMA ;

a-) Kimyasallardan korunmalı,

b-) 3 Paletten fazla, üst üste stoklanmamalı.

UYGULAMA ;

ÖN HAZIRLIK ; Uygulama yüzeyi Multiplan FG PVC membran montajına uygun şekilde hazırlanacak, yüzeyin tamamı hemzemin bir zemin oluşturulacak ve temiz bir hale getirilecek.

 MONTAJ ;

a-) Uygulamacı tarafından, uygulama yüzeyine Multiplan FG PVC membran dik olarak açılacak.


b-) Açılan membranlar birbirinin üzerine 7 cm – 10 cm bindirilecek, sıcak hava kaynağı ( El kaynak robotu) ile puntalama yapılacaktır.


c-) Puntalama yapılan PVC membran bini yerleri temiz bir bez ile silinip, gözle yüzeyin temizligi ve kuruluğu kontrol edilecektir.


d-) Yağmurlu havada kaynak yapılmayacaktır.


e-) Temizlenen PVC yüzey, puntalama noktalarının araları ve kaynak yapılacak yüzey, gerekli görülen uygulamalarda Multiplan THF kaynak solüsyonu sürülerek kaynağa hazır hale getirilecektir.(50 m2 lik alan için 1 lt-1,5lt tüketim) 


f-) Zemine açılan ve puntalama yapılan Multiplan FG PVC membran bini yapılan en kısmının 7cm-10cm içerisinden 30- 50 cm de bir raptetleme yöntemi ile mekanik sabitlenecektir.


g-) Uygulamada kullanılan Multiplan FG PVC mebran çatı kenarlarında,köşelerde rüzgar yükü sebebi ile ortadan ikiye makas, maket bıçagı v.b boydan boya kesilerek çatının kenar bölgesinin tamamında 80 cm en olarak uygulanıp 30 cm de bir raptetlenicektir.


h-) Raptetler PVC eni kenarlarından minumum 2,50cm iç kesimde atılacaktır.


I-) Raptetlemesi yapılan Multiplan FG PVC membranın üzerine dik olarak açılan PVC Kaynağa hazır hale getirilip araları tekrar temiz bir bez ve benzeri temizleyiciler ile tozdan arındırılacaktır. Gerekli görülen durumlarda kaynak solüsyonu tekrar sürülecektir.


J-) Multiplan FG PVC membran köşeleri makasla yuvarlatılacak sivri köşe bırakılmayacak.


k-) Kaynağa hazır hale getirilen ve mekanik tespiti yapılmış PVC, sıcak hava Kaynak Robotları tarafından 4 cm kaynak olacak şekilde kaynatılacaktır.


l-) Parapet kenarlarında kaynağın parapete yakınlığı enfazla 15 cm olacaktır.


m-) Uygulama yapılan çatının boydan boya tüm parepet kenarlarında ve harpuşta konulacak yüzeylerin altlarında Multiplan MP Paslanmaz PVC Lamine edilmiş çıta kullanılacaktır.

Kullanılacak MP çıkmayacak şekilde yüzeye tespit edilecektir.


n-) Multiplan MP PVC lamine çıtanın tüm yüzeyine Multiplan FG PVC membran sıcak hava el Kaynak Robotları ile ayrılmayacak ve boşluk olmayacak şekilde tamamen kaynatılacaktır.


o-) Parapete sabitlenen ve Multiplan FG PVC kaynağı yapılan PVC laminasyonlu çıtanın üst kısmına yağmur suyunu engellemek için boydan boya tamamına poliüretan mastikleme yapılacaktır.


p-) Havalandırma bacaları, Işıklandırmalar v.b noktalarda PVC lamine edilmiş metal plaka kullanılacaktır.


r-) Çatı detayına göre Multiplan PVC süzgeçleri ile Multiplan FG PVC çatı mabranı kaynak yapılarak birleştirilecektir.


s-) Yapılan PVC kaynaklarının tamamı yağmur suyuna ters istikamette yapılacaktır.


t-) Yapılan PVC kaynak uygulamasında çatı meyiline göre yön verilip birikebilecek sular Multiplan PCV süzgeçler vasıtası ile tahliye edilecek şekilde yönlendirilecektir. 

Son olarak uygulama yüzeyi gözle kontrol edilip uygulama tamamlanacaktır.


GARANTİ ;


Üretici tarafından 10 yıl malzeme garantisi verilmelidir.


Üretici firma CE ,İSO 9001 ; 2000 Kalite Belgesine sahip olmalıdır.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com